reisijutud

Kokkuvõte Indiast, 2018

with 2 comments

Sõidan Indiasse. Kuna tegemist on (ainult) kohalikku tähtsust omava Jet Airways lennuga, meelelahutuse osa väga piiratud, aga samas lennuaega 9h, otsustasin üle lugeda kõik oma varasemad postitused India kohta. Esimene neist oli 14 aastat tagasi ja kokku on  20 postitust, nii et päris palju aega kulus lugemiseks, aga tore oli. Kopeerin igast positusest ühe lõigu, no et selline väikest viisi popurrii või sedasi. Eks näis, kas 14 aasta pärast peab hakkama ka kokkuvõtteid kokkuvõtetest tegema.

1. India 2004, 1. sissekanne

Täiesti teistmoodi õhkkond ja olustik on. Inimesed on rahulikud, miskit ei toimu õigeaegselt ja täiesti mõnus chillimise meeleolu tuleb peale. Kui nüüd eelnevast on jäänud mulje, et miskit on pahasti või ebameeldiv, siis see mulje on vale. Senimaani on kõik väga lahe olnud.

2. India 2004, 2. sissekanne

Kursuse algus on äärmiselt rahulik, istutakse maha, kõik tervitavad teineteist, antakse kaks ankeeti ja nende täitmine on põhimõtteliselt kogu selle päeva eesmärk. Euroopa kultuuriruumist tulnutele on mõistmatu, miks inimeste nimesildid peaksid valmima järgmisel nädalal ja miks neid vorme ei oleks saanud iga mees hotellis täita, aga lõunamaa meestele paistab tempo just kontimööda olevat, või kui rumalate küsimuste hulka arvesse võtta, siis oli tempo ehk liig kiiregi (meie Antoga igatahes täiega chillisime ja nautisime ümberringi olevat segadust).

3. India 2004, 3. sissekanne

Päris jaburaks läks asi siis, kui ettekanne läbi sai. Üks LAV- i mees tõusis püsti ja hakkas hardal häälel kogu seltskonna nimel rääkima et kui sügava mulje see ettekanne meile ikka jättis ja kui tänulikud me ikka oleme selle suurepärase ülevaate eest. Täitsa sürr. Sellele järgnesid meeletud ovatsioonid aplausi ja kiidusõnade näol, ma mõtlesin, et kui nad nüüd püsti ka veel tõusevad, siis hüppan küll aknast alla. Naine ise ehmus ka ära nii sooja vastuvõtu üle ja korrutas et kui welcome me ikka suvalisel ajal oleme tema kabinetis, kui ükskõik milliseid lisaküsimusi peaks tekkima. Täiesti müstilised tüübid ikka.

4. India 2004, 4. sissekanne

Enne äraminekut said huvilised tutvuda tööohutusega India moodi, nimelt lõigati muuseumi ees mingisugust suurt kuju graniidist välja. See, et ükski mees kuhugi kinnitatud polnud, või et neil kiivreid ega maske polnud tolmuse töö jaoks, see on suhteliselt teisejärguline. Mingi ajuhiiglane istus jalad harkis poolelioleva kuju peal ja ketassaega lõikus enda jalgade vahel olevat kivitükki, kusjuures ta ei teinud seda mitte liigutustega endast eemale, vaid enda poole loomulikult. Selle mõne minuti jooksul, mis me teda seal jälgisime, kaotas ta ühe korra kaunis ohtlikult kontrolli oma tööriista üle ja tundus, et saame tunnistajaks omanäolisele kastreerimisaktile, aga õnneks sai ta ikka viimasel hetkel kontrolli tagasi.

5. India 2004, 5. sissekanne

Sünnipäev. Vist esimene sünnipäev välisriigis. Kui keegi oleks aasta tagasi öelnud, et aasta pärast õpid New Delhis arvuteid, päeval teed Eestist ettkande 30 erineva riigi inimesele, laulad hiirelaulu hümni pähe ja õhtul jood koos kuubakatega hotellitoas cuba libre‘t, ega siis poleks uskunud küll

6. India 2004, 6. sissekanne

Olukorrast Varanasis:

Lehmad ja lehmasitt on kõikjal, seda on nii palju et isegi ei häiri enam eriti. Mingeid kakukesi teevad kohalikud sõnnikust, kuivatavad otse ghatil ja üldse suvalises kohas kogu linnas. Mingid pooletoobised kitsed jalutavad ringi, täpselt selline mulje nagu oleks kahelt poolt panniga vastu pead saanud, päris koledad näevad ikka välja.

7. India 2004, 7. sissekanne

Olukorrast rongis:

Peldiku ees pesitses üks abielupaar koos seitsme lapsega ja konkreetselt pidi magavate laste jalgu eemale lükkama kui tahtsid neile peale astumata vetsu pääseda. Päris karm ikka kui sa pead naise ja seitsme lapsega sellistes tingimustes reisima. Paneb nagu mõtlema pisut ja kui nüüd nutt-ja-hala kõrvale jätta, siis oleme ikka maailma mastaabis väga õnnelikku kohta sündinud.

8. Tervitused Delhi lennujaamast

Uudist veel niipalju, et üks mees siin kõrval täiesti kontrollimatult näpib oma munasid iga 2 minuti tagant ja Delhi metroo pidavat juulis valmis saama. 45 kraadi on väljas, aga õhtuks langeb ikka alla 40.

9. Värk ja Shimla

Eelmine nädal oli siis üks päev mul sisuliselt “download day”, käisime ühe kohaliku hotelli faile alla laadimas. Tolle mehe juures olevat meie 3 hulgast (oleme kõik erinevates hotellides) kõige kiirem internet, ~50 kb saime kätte küll. Istusime siis nagu kolm karuotti sõbralikult voodi peal ja mingi 3h downloadisime värki, eks elektrikatkestusi oli vahepal muidugi ka.

10. India liiklus

Hierarhia on siin lihtne, kõige madalamal astmel on jalakäia, neid ei respekteeri keegi ja peavad ise vaatama, kuidas ellu jääda. Natuke kõvemad mehed on jalgratturid, veloriksha ja velotransa mehed, siis tulevad motoriseeritud üksused – mopeedid, motorikshad (tuk-tuk) ja tsiklid. Edasi tulevad tavalised autod ja kallid autod (neil on väike eelis tavaliselt) ja hierarhia tipus on loomulikult veoautod ja rekkad – need võivad vabalt kõik surnuks sõita. Puhas kastisüsteem, ühesõnaga. No vot, kui sa oma kohta hierarhias tead, siis läheb ilmselt kõik hästi

11. Team building India moodi

…pidu seisnes peamiselt selles, et kõik ronisid lavale ja hakkasid kõrvulukustava india muusika rütmis endid ennastsalgavalt hööritama. Kusjuures väga paljud olid neist täiesti kained ja kell ei olnud veel seitsegi. Ja naisi ei olnud vahepeal juurde tulnud.

12. Bullet (India liiklus vol 2)

Eks jalg alguses ikka värises, aga katkematu rahuloluirve oli näol sellest hoolimata.

13. Incredible India

Haagis üritame India viisale templit saada:

Prõmmisime siis kõvasti ukse taga, koputasime akendele ja karjusime praokile jäetud aknapiludest sisse, kuni lõpuks üks ametnik ukse avas. Ilmselgelt polnud ta heas tujus (hiljem selgus, et tegemist on ühtlasi ka mu***ga), aga kuulas meie mure ära ja ütles siis, et võime süttida ja sellist templit turismiviisa puhul põhimõtteliselt pole võimalik saada.

14. Viisaotsingud jätkuvad

Elu nagu hernes. Õhtul Meelike sõnumineeris, et on õnnelikult kohale jõudnud, aga minu seljakott on anti talle, nii et võib-olla ongi parem, et ma seda kotti sealt Schippolist kätte ei saanud, mis ma selle 5l erinevate päiksesekreemidega ikka teen siis konditsioneeritud hotellitoas. Meelike ise on oma pagasikaotuse üle pisut õnnetum, kirjutab sellest siin

15. Tempel käes!

16. Seiklus jätkub

Ööbisin Amsterdami kiirtee ääres, aastatega on reisimisvõimalused paremaks muutunud, nii et ei pidanud kuskil pimedas põõsa all telki üles panema, vaid sai viisakalt peenes mitme tärni hotellis ööbida. Mõtlesin, et homme pikk reis ees ja inimesed ümberringi, nii et pidupäeva puhul pesin oma ainsa vahetuspesu ka puhtaks ja föönitasin telekat vaadates kuivaks.

17. Viisa käes, aga tahaks ka riigist välja saada

Üritan Indiast väljapääsemiseks vajalikku templit saada:

Poolteist tundi ei tundugi nii pikk, eksole? Tegelikult on ikka üpris eameeldiv, arvestades, et konditsioneeri pole, õhk ei liigu, istepinke pole ja paljude (higiste) välismaalaste jaoks arusaam privaattsoonist kas üldse puudub, või on karge põhjamaalase jaoks liiga harjumatu. Ja kogu selle aja saad rahulikult mõtiskleda asja ratsionaalsuse üle.

18. Viisa käes, aga tahaks ka riigist välja saada, vol 2

Ja endiselt üritan:

Tuba ise on 4×4 meetrit suur, seal on 3 lauda, 3 ametnikku + 3 ametniku käsilast – valavad vett, ulatavad paberipakke ja teevad muud sellist lihtsamat näputööd. Lisaks on kaks tooli ja ilmatu hulk pabereid ja passe, mis Ida-Eurooplase silma jaoks kahtlaselt korrapäratult ja ebaturvaliselt erinevates hunnikutes lebavad. Ja muidugi on toas veel kümmekond higist nõretavat ja vaevatud välismaalast, kes üritavad oma muredele lahendust leida.

19. KGB ja NBA, mulle meeldib…

Kogu veidrust vaadates meenus kangesti Delhi metrooehitus, siin ju perekondade viisi istuvad suure kivihunniku ääres ja kopsivad haamritega suurematest kividest killustikku teha betooni jaoks. Meesetel suured haamrid käes, naistel pisut pisemad ja lastel päris pisikesed. Eks erineva suurusega killustikku läheb muidugi vaja ka. Umbes sama efektiivne tundus ka kogu see viisamajandamine…

20. Renting Royal Enfield Bullet in Delhi

Advertisements

Written by Madis Maks

June 30, 2018 at 10:09 pm

Posted in india

2 Responses

Subscribe to comments with RSS.

 1. Meeleolukas:) Huvitav, et RSS-i laekus see postitus täna, kus sa minu teadmist mööda ja loodetavasti juba tagasi(teel) oled. Ilmselt seesama lõunamaa meeste konti mööda tempo.

  H.

  July 8, 2018 at 11:16 pm

  • Tegin “backdatingu” osas pisut pettust, nii et RSS korjas ikkagi õigel ajal postituse üles

   Madis Maks

   July 9, 2018 at 10:04 am


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: