reisijutud

This is Africa

with one comment

Lugesin vahepeal üle riigid, mida mul on olnud au külastada, Nigeeria peaks olema 48. Võib-olla Monacos ka käinud, aga sellest puudub selge mälupilt. Päris juubelitähiseni igatahes ei küündi.

Tuleb tunnistada, et ma Nigeeriast suurt miskit ma ei teadnud enne reisi.Välja arvatud see, et neil on korralik jalkatiim (FIFA nimekirjas 32.), huvitava nimega president (Jonathan Goodluck) palju naftat (13. eksportija maailmas) ja et tegemist ei ole kõige ohutuma paigaga maailmas. Pealinna ei teadnud isegi Annaliisa peast (Abuja) ja suurim linn on Lagos. No vot, siin ma siis nüüd olengi.

Välisministeerium annab oma kodulehel teada, et “Tungiva vajaduseta vältige reisimist”, perearst arvas ka, et igasuguseid ilgeid tõbesid liigub siin ring ja ilmselt ma mingisse ebolasse ikka suren. Malaariatablettide kuuri võtsin igaks juhuks ette (ja nad ei lase vaktsineerimata ka riiki sisse), aga seni olen ainult ühte sääske näinud ja too ei ilmutanud erilist huvi mind nakatada.

Muidu siin see naftaraha ei kipu väga ühtlaselt jaotuma, infrastruktuur on kehvapoolne, lugeda-kirjutada oskab 61% rahvastikust ja kuritegevus on suhteliselt kõrge. On nii tavalisi röövimisi, inimrööve, kui ka religioossetel põhjustel samade asjade tegemist. Polegi aru saanud, et kas see on siis siin ikka tõsine värk, või tegemist ülereageerimisega. Noh, eerikupojad ilmselt reageerivad üle, sest ei saa endale lubada, et mõni töötaja ära röövitakse. Minule tähendab see siis seda, et väljaspool hotelli ja kontorit pole absoluutselt lubatud jala käia (mõnesajameetrise teekonna jaoks tuleb ka auto tellida). Lennujaama transfeer näiteks käib alati politseieskordi saatel ja pmst. on võimalik linnas ka ringi vaadata (peamised huviväärsused on rahvamuuseum, turg ja ostukeskused), aga siis peab püssiga mees kõrval olema. Pakistanist on mul sarnane kogemus olemas ja ütleme nii, et…. see piinkikkustunne ja ebamugavus pole aastatega kadunud. Ühesõnaga, sellist asja väga ei tahaks teha.

Samas, mingi tõepõhi on neil hirmujuttudel ilmselt all ikka ka, näiteks hiljuti mingisugused hiina tantsijannad rööviti ära. Lennujaama tuli lihtsalt vale mees õige sildiga vastu ja juhatati kõik kenasti röövlite autosse ja suurema kisa-kärata sõideti minema. Ja siis kontoris on paar kohalikku röövimise ohvriks langenud jne. Aga selline peade otsast lõikamine ja värk, see on vist rohkem Põhja-Nigeeria teema, seda siin Lagoses ei ole (kenasti ookeani ääres ja peaaegu lõunapoolseim punkt). Siin on siis paar saart, kus asuvad saatkonnad, rikkamate firmade kontorid ja niisama elab jõukam rahvas, ülejäänud asuvad siis mainland‘i peal. Valge inimese hotell on ka ikka saarel, midagi väga peent ei ole ja keskseks atraktsiooniks on 20 meetrine bassein. Voolukatkestusi on pidevalt, aga need on lühiajalised, nii et elu ei sega otseselt.

Muidu lennukis oli juba natukene paista, et tegemist on veel areneva ühiskonnaga, inimesed on natukene närvilised, tunda on tõukelmist ja naeratama keegi naljalt ei kipu. Kontrast rahulike ja sõbralike KLM’i stjuardessidega on üpris suur.

Koolitusega läheb nii nagu arenevates maades tavaliselt. Tavaks on saanud, et ma saabun päev varem, vaatan klassiruumi üle ja nii seekord ka. Õige päeva hommikul siis kõigepealt uimasime kontoris pool päeva ja kui lõpuks kell kaks kohale jõudsime, selgus et ühtegi eeltingimust täidetud ei olnud (või noh, klassiruum ju tegelikult oli olemas). Ei maksa ennast lasta häirida tõsiasjast, et me need nõuded 2 nädalat varem juba ette saatsime ja paar korda pärast veel meelde tuletasime.

Enapena, päeva lõpuks saime siis ikka projektori, toolid, tahvli, pliiatsid jms pudipadi ka kätte, nii et kõik laabus. Stressamist oleks võinud ainult natukene vähem olla. Ise võtavad nad küll maru rahulikult, tund pärast kokkulepitud algust tulevad kohale ja tund varem lähevad minema. Et ses mõttes veel hullem kui Mehhikos näiteks.

Päris palju on tegelikult siin neid “esimest korda” kogemusi olnud… näiteks ei meenu, et keegi oleks mulle tagasisidelehele kirjutanud lakoonilise “perfect“. Ilmselt oleks nüüd aeg sussid varna riputada ja tipus olles amet maha panna ;).

Serveritele juurdepääsu pole nad samas suutnud nädala jooksul organiseerida (ei saaks öelda, et meiepoolse mittepressimise ja huvipuuduse tõttu). Kohalike lihtne sõnum oli, et TIA – this is Africa. See on neil umbes nagu mañana, ainult selle vavahega, et mañana puhul on lootust, et asi ikkagi homme, ülehomme, või millalgi lähitulevikus tehtud saab, aga TIA puhul lüüakse lihtsalt käega ja lepitakse olukorraga. No ja seda TIA’d kuuleb siin ikka mõned korrad päevas ja ühiskonda edasiviiv selline suhtumine eriti pole. Eks see paneb  Shakira MM’i loo ka natukene uude valgusesse – waka waka, eh eh, cuz this is Africa… Muidu suured jalkahuvilised on nad küll siin, põhimõtteliselt ainult seda avalikest telekatest näidataksegi.

Üks kohustuslik pilt ka:

topsipesu

pildil on jäädvustatud jõudehetk eerikopoegade kontori peldiku lähedalt. Nendes ämbrites nimelt pestakse kohvitasse, esimeses eelpesu ja teises järelpesu. Ma ei saanudki aru, et miks nad voolavat vett ei kasuta (WC-s oli see kenasti olemas), aga kohalikke selline asi igatahes kulmu kergitatama ei pannud (waka waka, eh eh, cuz this is Africa, eksole). Kontori sööklas ka need hügieenitingimused just perfektsed polnud, aga söömas me seal käisime ja ära me ei surnud. Mingit tohutut naudingut ka ei saanud.

Advertisements

Written by Madis Maks

November 22, 2013 at 5:03 pm

Posted in nigeeria

One Response

Subscribe to comments with RSS.

  1. Tere tulemast Nigeeriasse 🙂 Olen aastaid Nigeeria pealinnas Abujas elanud ja kohe hea lugeda et Lagoses samasugune ellu suhtumine nagu Abujas. Meil koolitust tehtes olid peale lounat koos koolitavatega ka koolitus materjalid kadunud ning jargmine peav küsiti rõõmsate nagudega uusi pastakaid ja mappe 🙂
    PS. Hoiatan veel liiklus ummikute eest. Kui tavaliselt punktist A punkti B voib votta 25minutit siis sama teekond voib mõningatel kordadel venida kuni nelja tunniseks. Seega tasub alati arvestada kella aegade ja liiklus suundadega.

    Argo Rääk

    November 22, 2013 at 8:34 pm


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: