reisijutud

Kaspia mere äärde

leave a comment »

Nasseril on Kaspia mere ääres maja, nii et nädalavahetusel võtsime ette reisi põhja, marsruudil Teheran – Karaj – Chaloos – Noshahr – Teheran. Neljapäeva hommikul 05:00 AM oli start ja tuleb tunnistada, et sellist reisiärevust pole pikka aega olnud :). No ja Kaspia mere ääres pole ma varem käinud ka. Teekond on umbes 5h pikk ja põhimõtteliselt tuleb ületada Teheranist põhjapoole jääv Alborz’i mäeahelik , pool teed on ülesmäge ja pool teed allamäge.

Päikesetõsuks olime mägedesse jõudnud ja mis seal salata, vaate üle nuriseda ei saa. Oskaks sõnu seada, siis ütleks midagi ilusat. 5h läks kiiresti, enamuse aja vahtisin suu ammuli aknast välja ja sellist tunnet küll ei olnud, et uni on ja tahaks magada, või nii. Nasseriga on kuidagi tore lobiseda ka, väikesed kultuurilised erinevused ja huvitavad informatsioonikillukesed erinevate iraani asjade kohta, see teeb vestluse põnevamaks ja paneb isegi minusuguse meistervaikija kohati lobisema. Tee ise olevat suht ohtlik, mingi statistika järgi üks ohtlikumaid maailmas, aga no mine tea mis statistika järgi. Paari avariid õnnestus muidu näha küll ja igas suuremas teeäärses külakeses oli ikka näha mõnd “transaautot”, juhuks kui sul enda auto avariiline on.

Peamine oht on kohalike sõidumaneer, sest tee iseenesest on täitsa korralik ja kaherealine. Samas jällegi selline mõnusalt kurviline ja mägiteele kohaselt sõidab nõni sinust ikka aeglasemalt, nii et kiusatus kihutada on suur. Kusjuures veider värk on see, et reedeti (siinne pühapäev) on tee ühesuunaline ja autodel lubatakse ainult Teherani poole sõita. Sildid kiirusepiirangute kohta nagu oleks ka olemas, aga keegi neist kinni ei pea, Nasser ütles tõsisel ilmel, et need on soovituslikud, aga kõlab kahtlaselt :). Politsei pidavat trahvi tegema pidevjoone ületamise eest, see olevat kõige ohtlikum manööver mägiteel ja vaikselt ikka üritatakse sellest kõige ohtlikuma tee reputatsioonist lahti saada. Kiirteed ehitatakse ka ja Alborz’i olevat võimalik Teheranist rongiga ka ületada.

Noshahr on sisuliselt kõige lähemal asuv Kaspia mere piirkond Teheranile, nii et pealinlaste jaoks popp suvituspiirkond ja viimastel aastatel on kõvasti sinna maju juurde ehitatud ja maatükkide hinnad tõusnud. Kliima on seal ka mõnus, suvel ei lähe väga palavaks ja talvel liiga külmaks, meri on ühel pool linna ja mäed teisel pool ning õhk on puhas, eriti võrreldes suhteliselt saastatud Teheraniga. Näiteks Iraani endise presidendi maja on seal (nägin oma silmaga), mingite kuulsate jalgpallurite omad jne. Nasseril on seal suguvõsa suvemaja, just eelmisel aastal sai valmis. Ajalooliselt olevat Põhja-Iraan agraarpiirkond, kasvatatakse riisi, värke ja puuvilju. Praegune pilt on vsuhteliselt veider, suured-uhked villad läbisegi riisipõldude, lehmasita ja apelsiniistandustega. Ilmselt 10 aasta pärast on seal ainult uued majad ja põllumajandus kolib odavamatel maalappidele.

Maja hoovis kasvavad neil ka apelsinipuud, see on ikka täitsa müstiline. Et no lähed ja võtadki aiast endale apelsini ja maitseb imehästi. Kusjuures aplesinid pidavalt olema eelmisest sügisest, et nad siin jäetaksegi küpsetena puu otsa ja vajadusel siis saab värskena kasvõi mitme kuu pärast ära korjata. Kiivipuu on neil ka aias, see on juba täiesti ulme.

Käisime loomulikut merd ka vaatamas, üldiselt on sinna suhteliselt raske ligi pääseda, sest rannaäär on tihedalt maju täis ja majad on kõrgete aedadega. Seaduse järgi peab rannajoon vaba olema (samammoodi nagu Eestis), aga tegelikkuses küll keegi sellest ei hoolinud. Et selline metsik värk veel pisut. Meri muidu nagu meri ikka – külm ja pisut soolaka mekiga. Mägedes käisime jalutamas vaadet nautimas ka korra, aga vihma hakkas sadama (värske puuder teiselpool mäge ;)), nii et väga kaua ei roinanud, ostsime hoopis kohalikult bazaarilt toormaterjali õhtuse kanakebabi jaoks.

Advertisements

Written by Madis Maks

March 6, 2010 at 7:03 pm

Posted in iraan

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: