reisijutud

Saabusin parajasti Iraani, te pole vist…

leave a comment »

Soovitan sissejuhatuseks teil lugeda Ando blogi, sealt tuleb ikka täitsa sulakulda ja pärast nädalast Iraanis viibimist võin kinnitada, et tähelepanekud on seal asjakohased, nii et ei hakka sama juttu ümber kirjutama. Katsun rääkida sellest mida seal kirjas ei ole.

Esimene üllatus Teheranis oli elamispind. Siin on mingi korterhotelli värk, et muidu on nagu korter (köök, pesumasin jms), aga keegi käib iga päev koristamas ja hommikusööki tuuakse ka ukse taha. Enapena, üllatus oli päris suur, kui esimest korda uksest sisse astusin. Elutuba on 60 m2 (ma ei liialda), kamina ja peenete kuldimitatsiooniga tugitoolidega. Lisaks on mul siin veel vaade mägedele (tõsi, kahe naabermaja vahelt ainult), 3 magamistuba, 3 vannituba, kaks panipaika, pisike esik ja suur köök. Korter on nii suur, et ilmselt kõiki tubasid ma pole veel üles leidnudki. Maitea, mingi 150 m2 äkki kokku, vahepeal peab igatahes istuma ja puhkama, kui ette võtta teekond magamistoast kööki. Eks pisikesed veidrused on korteris muidugi ka, näiteks on keset täiesti lagedat elutoa seina välja toodud kaks (üpris vähest esteetilist naudingut pakkuvat) kraanidega torujuppi, mõnest kohast pole raudselt aastaid tolmu võetud jne.

Esimene päev Iraanis oli mul kohe puhkepäev, sain linna uudistada. Päris laheda pargi on mehed siia suhteliselt korteri lähedale ehitanud (Haghani park), käisin siis seal jalutamas ja lohelennutajaid vaatamas. Metrooga sõitsin “kesklinna” ja ega mul mingit aimu Teherani vaatamisväärsustest polnud, tundus mõistlik minna metrooliinide ristumiskohta. Võib-oll polnud valik eriti õnnestunud, või siis ongi kogu linn selline, aga eriti midagi vaadata polnud, suured autoteed saastatud õhk. Natukene jalutasin ringi mingis kohalikus bazaaris ja kui pimedaks läks, kobisin metrooga tagasi.

Meelikesel on kursaõde Iraanist, nii et ma pidin tema mehega (Nasser) siin kokku saama kell 8 andma üle pakikese Oslost. Metroojaam on umbes 30 min hotellist, mõtlesin, et ei viitsi jalutada ja sõidan parem kohaliku bussiga. Sildid olid kõik pärsiakeelsed, aga suutsin juhile selgeks teha, et Vanak’i väljakule on tarvis. Juht noogutas arusaaja näoga ja mingi teine jorss, kes bussis oli, tema ka paistis mõistvat, et kuhu ma minna tahan. 30 min ootasin väljumist (graafikut pole, liiguvad siis kui buss täis on) ja kui pärast veel 45 min olime mööda linna tiirutanud, siis tudunus juba kahtlasevõitu, et miks me juba kohal pole. Alguses mõtlesin, et äkki Vanaq on peatus tagasiteel ja ei pabistanud eriti, aga mingi hetk tundus ikka, et täiesti karukanni olen jõudnud ja inimesed olid ka bussist välja kobinud kõik. Uurisin siis bussijuhilt, et kaugel Vanaq’ ka on, mees võttis kahe käega peast kinni ja no ilme ja intonatsiooni järgi oli ilmselge, et nüüd oleme küll vales kohas ja tudunus mõistlik bussist välja kobida ja taksot otsima hakkata. Pileti eest maksin 2 krooni lõpuks, iseenesest muidugi suhteliselt soodne ja meeldiv viis linnaga tutvumiseks.

Nagu ikka, loll pea on ihu nuhtlus ja selle tõestuseks külmetasin jupp aega taksot otsides, aga lõpuks sain ühe “suvataksoga” hotelli tagasi. Nasseriga käisime siis väljas kebabi söömas, täitsa maitsev ja meeldiv oli.

Transpordivärk on üldse neil päris huvitav, praeguseks olen avastanud sellised alternatiivid:

  • munitsipaaltakso – riik on omanik, aga muidu vist nagu tavaline taksofirma, autod kollast või rohelist värvi
  • privaattakso – samuti kollane või roheline
  • suvatakso – suvaline auto, liiguvad erinevate väljakute vahel põhimarsruutidel, võtavad auto inimesi täis ja sisuliselt maksd siis takso hinna kamba peale (st. 5x odavam esimeset kahest)
  • munitsipaalbuss – nagu linnaliinibuss meil, piletiga, mõnikmmend senti maksab
  • privaatbuss – kah nagu linnaliinibuss, aga kallis (paar krooni on pilet) ja maksad sulli bussijuhile
Advertisements

Written by Madis Maks

March 4, 2010 at 6:56 pm

Posted in iraan

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: