reisijutud

elu võimalikkusest sudaanis

with one comment

Esmaspäeval sain teada, et on Sudaani minek. Jäi kohe haigeks selle peale ja põdesin nädala lõpuni kodus. Vaevalt, et nüüd mingi suur maailmavalu ebaõigluse üle selle põhjuseks oli, aga veider ikkagi. Arst igatahes arvas, et pigem mingi viirus. Sümptomite järgi tundus neile kuidagi kahtlaselt seagripi moodi see asi olevat, kõik läksid rõõmsalt elevile, nad vist polnud seda seavärki varem testinud. Selgus, et ma olen ikka seagripp negatiivne.

Lendan liinil Riia-Istanbul-Khartoum ja esimesel otsal on mingi uus bürokraatiahullus välja mõeldud, A4 paberile tuleb kirjutada oma kodune aadress, telefon, e-posti aadress jne. + siis sama värk ka su parima sõbra kohta. Lõhnas väga kahtlaselt mingi suuremat sorti petuskeemi järelel, aga no äkki siis tõesti annab kuidagi ka gripi vastu võitlemiseks kasutada. Saadavad inspireerivaid ja ergutavaid SMS’e, vms.

Enapena, pool lennukit oli mingeid kuurorti sõitvaid läti babasid täis, need ei oskasnud seda inglisekeelset ankeeti täita ja kortsutasid niisama, või tegid tuulelehvikuid ja lennukeid. Kui enne maandumist stjuardess kokku üritas neid korjama hakata, siis väga südamlikult vaheldusid ta näol ballistiline viha, väsinud naeratus ja lohutamatu lootusetus. Nojah, ma vähemalt sain väärt lennuajakirjast teada, et Türgi õhk on nüüd LH, BA ja AF järel lendajate arvult 4. lennufirma Euroopas ja et Türklaste suurima mäestikualase au ja uhkuse, 5100+ meetrise Agri mäe vallutamisest möödus 180 aastat. Ainult et vallutas selle mäe esimesena hoopis keegi Eestlane Parrot.  Ja Türgist väljaspool olev maailm tunneb seda mäge üldiselt Ararat’i nimelise napsu järgi 😉

Istanbul-Khartoum lend on täiesti tühi, aga reisisaatjad võtavad oma tööd tõsiselt:

 • jagavad kõigepealt menüü (no kõik teavad tegelt ju, et kana ja mingi vegetaarlöga vahel on valida, nagu alati)
 • jagavad kõigile ühe ringi jooke
 • jagavad kõigile süüa + uue ringi jooke
 • jagavad kõigile kohvi/teed

Oleks võinud ju kippelt sellele neljandikule lennukist lobi ette kanda ja kõik oleks saanud rahulikult magama minna, aga no polnud määratud.

Sudaani jõuan poole kahe paiku varahommikul, temperatuur on alla 40 kraadi. Mul on üks väikest kasvu kohalik fixer vastas, too aitab siis viisa sebida piirilt ja üldjoontes on kõik väga chill. Solgutavad mind edasi-tagasi üle piiri (mis sest et mul viisat pole veel), kõik on sõbralikud, automaadiga keegi ei vehi, vägistada ei püüa ja lehmasitast koopasse ka ei tirita. 105 USD eest annavad viisa ja peenesse hotelli transporditakse mind juba veoautoga (selline viisakamat sorti, mitte päris C-kat. oma 70ndatest). Pole ma varem kogenud sellist asja.

Üldiselt on siin täitsa mõnus, ma Ivo jutu järgi olin endale mananud ettekujutuse, et tegemist on täieliku pommiauguga, aga noh, Saudis karastunud inimese jaoks pole siin asi sugugi hull, pisiasjadest ei tohi ennast häirida lasta lihtsalt. Inimesed on igatahes oluliselt normaalsemad kui Saudis.

Päevakese olen nüüd siin Sudaani kontoris passinud, see on ikka nagu tavaliselt, ainult et rahvast on vähe, nii et tavapärane võitlus tooli ja internetiotsa eest on ära jäänud. Hommikul tegi serblane mulle (kohati vene keeles) turvabriifingu – korporatsiooni värk, võtavad tõsiselt seda asja. Kokkuvõtvalt siis ütles, et ära lauslollusi (naised, alkohol, marihuaana) siin tee ja 99% tekkida võivatest probleemidest on juba lahendatud 😉

Advertisements

Written by Madis Maks

August 3, 2009 at 6:24 pm

Posted in sudaan

One Response

Subscribe to comments with RSS.

 1. See lennukipaber on türklaste uus seadus. Ma olen teda juba 5 korda täitnud (iga korraga lähen loomingulisemaks). Idee poolest nad ei tohiks kedagi üldse ilma seda ära täitmata lennukist maale lasta, aga jah, selle eesmärgi täitmine kipub neil praktikas tihtipeale üle jõu käima:)
  Aga nagu nad mulle abivalmilt seletasid, siis mõte on selles, et kui pinginaabril takkajärgi siga või mõni muu vahva batsill avastatakse, saavad nad sulle helistada ja õnne soovida.

  Henrik

  August 4, 2009 at 6:24 pm


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: