reisijutud

3. päev

leave a comment »

Päev algab hästi. Ivo on kaotanud oma tsikil dokumendid, otsime igaltpoolt, aga ei miskit. Hea et siis vähemalt ebaõnn pole meid tabanud sellel reisil. Probleemile lahenduse otsimisel kaalume mitmeid variante, näiteks et Ivo tsikkel osadeks lammutada, kõik koompsud minu tsikli peale ümber tõsta, Ivo pakikale ja padavai Rootsi poole. Järgmise laevaga siis tagasi ja Ivo tsikkel varuosadena üle piiri tuua.

Lõpuks otsustame siiski proovida, et äkki saame niisama üle ja ei kontrollitudki meid. Laevas suurt midagi teha polnud see 4h, sõime kõhu putru täis ja ära magama. Minul üldiselt pole unega probleeme, võin seistes ka magada vajadusel, Ivo on selline rahutu poiss, tema siis siples pingi peal ja ei saanud und. Võimalik, et unetuse põhjuseid tuli otsida kehvast ruumist kus me olime,

sitt-salong.gif

aga noh, eks need hooldusmehed ole ikka orienteeritud probleemide lahendamisele käepäraste vahenditega, nii ka seekord

uinuv kaunitar

Üldiselt seal Umeå kandis on teed suhteliselt igavad, peatusi eriti ei tee, põristame edasi Norra poole. Mingis imelikus vanainimeste linnakeses teeme lõunapeatuse (ma ei viitsi isegi seda nime enam kaardilt järgi vaadata), midagi erilist seal polnud, kõige noorem inimene keda kohtasime oli pisut alla 70. Imelikku hapukapsasalatit pakuti lõunasöögiks.

Vanurite linast edasi läksid vaated kenamaks, ilm oli ka selline meeldivalt paras, nii et mõnus sõita. Mulle see pildistamise värk tundub ilgelt tüütu reisi ajal ja ei viitsi sellega üldse tegeleda, need paar võtet on suht suvalistes paikades tehtud, oli oluliselt kenamaid kohti ka. A no mis sa seal ikka pildistad, nii ilus on, et kogu aeg tunned nagu postkaardi kõrval sõidaks. Ega see amatööri tehtud klõps seda tunnet eriti hästi ikka edasi ei anna.

rootsi_tee.gif

Mõnisada kilti Norra poole ja teed lähevad pisut kehvemaks, aga loodus aina paremaks, autosid aina vähemaks ja suhteliselt auklikel ja kurvilistel teedel on kohati isegi 110 km/h lubatud, nii et põristame kohe mõnuga mööda järvekaldaid ja mäenõlvu.

Norra piiri märkame ainult selle järgi et liiklusmärgid on teistsugused ja kiirusepiirangud on igal pool, keegi midagi kontrollida ei taha ja isegi silti pole, et uus riik oleks, või nii. Mõnikümmend kilomeetrit üle piiri on juba päris mägiteed ja ausaltöeldes eriti üle 60 km/h (mis seal ametlikult lubatud), eriti nagu sõitma ei kipu. Suhteliselt kitsad teed ja pikk vabalangus eksimise korral – mõjub distsiplineerivalt. Põtra näeme. Kõndis tee ääres ja jooksis ära metsa kui me mööda sõitsime. Ja mitte selline rimakas põder milliseid loomaaias näha saab, aga selline hästi ilus ja vitaalne.

Mo I Rana juures hakkame telkimiskohta otsima ja leidsime väga kena koha otse mere ääres

moirana.gif

Norras, nagu heaoluühiskonnale kombeks, pole napsuga eriti kiita lood. Üks asi on see, et ilmselgelt pole tegemist maailma odavaima riigiga kust alkoholi osta, aga bensukast üldse midagi ei müüda, poodisest saad lahjat alkoholi kella kaheksani ja pühapäeval ei müüda kuskil midagi. No ei mõista mina seda asja. Kui sa oled ikka päev otsa sadulas isunud, 500 km läbi sõitnud ja mõteled vaikselt juba sellele kümale õllele mis enne magamaminekut karedalt su kõri paitab, kui sa merd ja päikeseloojangut vaatad, siis teeb meele suhteliselt mõrudaks küll see kohalik alkoholipoliitika. Ivo siis võttis targu juba kaks teepakikest täna õhtul ;), anti Statoilist täitsa tasuta. Õnneks trehvas mõistlik kämpingupidaja ka, müüs meile 26 NOK purk altleti ühe (külma) nelipaki. Alguses tundus see päris korraliku nöörimisena, aga pärast selgus, et saime sisuliselt poehinnaga.

Päevane läbisõit 523 km.

Advertisements

Written by Madis Maks

August 5, 2007 at 7:48 am

Posted in skandinaavia

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: