reisijutud

bibamus, moriendum est

with 2 comments

Mul ühel töökaaslasel on see Skype’s sloaganiks ja ma aeg-ajalt ikka mõtlen, et peaks järgi vaatama, et mida see siis tähendab. Täna lõpuks vaatasin siis järgi ja ega ma ei ütle ette, kes ei tea, otsigu ise ;). No ja siis ma sain eile teada, et üks blogi lugeja siiamaani ei tea päris täpselt kus Saudi Araabia asub, Riyadh on siinse küla nimi, nii et kes veel pole järgi vaadanud kus asub… noh see pole tegelikult millestki olulisest ilma jäänud.

No vot. Ma üldiselt olen ikka iga päev paar märksõna kirjutanud selle kohta, et millest pikemalt kirjutada võiks, kui viitsimist rohkem on, aga kuna nüüd nii palju aega juba mööda on läinud, hakkavad asjad aktuaalsust kaotama. No näiteks teisel öösel siin Saudis nägin unes kuidas ma olin kogemata kotti pannud kaks Rumeeniast toodud veini ja pooliku Red Labeli mis mul kodus kapi peal vedeles. Unes avastasin nad alles hotelli jõudes ja ärkasin umbes selle peale, et hirm oli naha vahel ja suur kergendustunne, et tollis vahele ei võetud.

Mõtlesin, et ei hakka siin väga punnitama nende kuupäevade ja asjadega, kirjutan lihtaslt mis mõtteid on olnud.

Iga vähegi endast lugu pidava asutuse juures on siis kas püssiga sõduripoiss, või siis kaitsevärvi maastur koos suure kuulipritsiga. Ja siis terve hunnik punase-valge-triibulisi betoonplokke ümber maja, et sa ei saaks autoga sisse rammida. Paistab, üks suuremat sorti butafooria olevat, suurte õllekõhtudega higised mehed istuvad tüdinenud nägudedega, päikese poolt kuumaks köetud autos ja ootavad tööpäeva lõppu. No umbes nagu need ligi kahemeetrise toruga jahipüssidega valvurid Indias viisakamates poodides. Mingit erilist valvsust või ärevust ma siin kohalike turvameeste silmis küll pole täheldanud, ja seljakoti sisu on hotellis ka ainult üks kord vaadatud, nii et teoreetiliselt oleks ma saanud hotelli õhkulaskmiseks piisavalt palju lõhkeainet sisse smugeldada. Kõigil hotelli ette tulevatel autodel palutakse kapott üles tõsta ja vaadatakse ega pommi pole, samas auto alla ja pagasiruumi ei vaata keegi.

Üks päev käisime Jimmyga lõunat söömas ja ta siis tundis huvi, et kas meil lund ka sajab. See on päris kummaline, aga ta pole mitte kunagi ehtsat lund näinud, nii et kogu see külma ja talve ja lume printswiip tundub nagu pisut hoomamatu talle. Ma siis rääkisin, et see on päris äge tegelikult, paned veidi soojemalt riidesse, otsid lumelaua välja ja tuhised mööda mäge alla. No et sellel on ka oma võlu täitsa olemas. Lubas siis kindlasti Euroopasse tulla kunagi ja suusatamise järgi proovida.

Ma olen tähele pannud et asiaadid matsutavad (kohe kõvasti), kui söövad. Ma ei julgenud Jimmyle seda mainida, aga loodan et keegi teda ikka informeerib enne kui ta Euroopasse tuleb. Alguses on selline mahlakas matsutamine kaunis häiriv, aga siis kuidagi harjud ära, kui aru saad, et tegelikult nad ei tee seda teadlikult ja et nende kultuuriruumis on see vist täiesti tavaline…. no lihtsalt selline kummaline seik :).

Samamoodi nagu on kummaline (ja ebaõiglane), et need toredad türklased kelle juures ma söömas käin, need teevad iga päev 9 – 23 süüa ja saavad selle eest kuus vähem palka kui üks skandinaaviasugemetega suurkorporatsioon iga päev minu hotellitoa eest maksab. Samamoodi nagu on kummaline, et saudi mees saab oma abikaasaga enne pulmi vaid vanemate juuresolekul rääkida ja on õnnelik, kui tütarlapse nägu näha saab. Küllap sellepärast neil siin 4 naist lubataksegi võtta (puhas tõenäosusteooria), sest ega vist eriti head ülevaadet ei saa tütarlapsest kellega sa saad ainult tema ja enda vanemate juuresolekul rääkida ja kellele veel suur musta värvi kartulikott selga on tõmmatud. Tõsi, koti sisse on augud tehtud ja sealt paistavad kenad tumedad silmad. Erit kummaline on kui mõni kannab selliseid suuri ja paksude raamidega prille, ei tea, seda peab vist ise nägema, aga kuidagi absoluutselt ei haaku kogu selle halati ja ilusate pruunide silmadega.

Mis meenutab mulle, et see legend, et naised alati saatjaga liiguvad ei vasta päriselt tõele. Näiteks täna olime koos Jeffiga (2 valget võõrama meest!) täiesti saatjata naisterahvaga ühes liftis. Kohati tundubki, et võõramaalased hoiavad nagu kramplikumalt distantsi, sest Saudist on maalitud pilt kui väga rangete reeglitega maast. Samamoodi pole päris nii, et kui sa neile silma vaatad, siis nad häbelikult pilgu kõrvale pööraksid, vms. Mõni vaatab ikka päris julgelt ja väljakutsuvalt otsa, nii et ise pöörad pilgu kõrvale hirmus kepihoopide või keskväljakul kividega surnuks pildumise ees 🙂

Kividega seoses meenub, et sõitsime mingi õhtu Omari ja Jeffiga töölt hotelli ja arutasime seda kividega surnukspildumise teemat. Ma sain Omari jutust nii aru, et seda ikka väga tihti ette ei tule ja üldiselt on selleks tarvis vägistamist ja 4 tunnistajat. Toimingu eripära arvestades on 4 tunnistajat suhteliselt raske leida. Noh, meid oli autos 3, mõtlesime, et kui otsiks ühe vandeseltslase juurde ja prooviks mõne kunni peale kaevata, et huvitav kas meid siis kõigepealt vägistataks ja siis pillutaks kividega surnuks, või et mis järjekorras see asi käiks :). Omar on lahe sell, Sudaanist.

Mingi päev tulime Jeffiga söömast, vaikus tükk aega (mis sa ikka mölised lõõskava päikse käes), siis korra Jeff küsib, et huvitav mida prints praegu teeb? Jõudsime siis järeldusele, et kuna siin kõrbes mitte midagi teha pole, siis arvatavasti on ta kuhugi välismaale leekima pannud ja nuputab parajasti ettekäändeid, et miks ta veel tagasi ei saa tulla. Paistab et jõukurite lastel on kaunis igav, tööpost on meil sisuliselt linna läbiva peamagistraali ääres, mingid rullnokad trike‘de ja luksusautodega teevad siin trikke ja peedistavad ülejäänud liiklejaid.

Üks õhtu istusin saunalaval, higistan, näen läbi klaasukse, et mingi vend nagu hiilib seal. Et nagu tahaks sisse tulla, aga päris kindel ei ole ja pendeldas seal edasi-tagasi. Tavaliselt olen ma küll üksinda nii basseinis kui saunas, aga laval olen ma senimaani ikka ujukates istunud. Ega ei tea ju ka kuidas siin need asjad käivad, kehv lugu oleks ju kui mingi vend silmade välkudes ja allah akbar karjudes lavale tormaks ja kärme noaliigutusega ühe kastraadi maailma juurde tekitaks. Igatahes, see ukse taga piiluv vend vaatas, et valge mehega ühe lava peal ikka kahtlane istuda ja sisse ei tulnud 🙂

Kingdom Tower‘is käisin, see on siis see suur maja mis korgiavajat meenutab pilt . Kaugelt vaadates ei tundugi nagu midagi erilist, aga kui lähedale lähed, siis on ikka väga imposantne, vist polegi nii vinges ehitises käinud. 25 kõsheki eest viib lift (see on omaette futu vaatamisväärsus) sinna päris üles, saab kaare peale kõndima minna ja väga võimas vaatepilt avaneb ikka 99. korruselt. Ajastasin päikeseloojanguks kohalejõudmise, nii et see võimendas asja veelgi. Kahju ainult, et fotokat ei lubatud üles kaasa võtta (inimesed telefonidega muidugi pildistasid). Kõrguse tõttu natuke ikka kõikus see torn, aga väga ei häirinud (silmi oli parem mitte kinni panna).

P.S. Basseinis tuli üks nii hea reisimõte, unustasin ennast ligi tunniks ujuma. Päris kõvasti tahab orgunnimist, aega ja raha, aga kui teoks saab, peaks tore olema.

P.P.S. Avastasin täna, et pole 3 nädalat ühtegi muusikapala kuulanud, nii et nüüd Veerevad Kivid rokivad päris kõvasti. Anybody seen my baby?

P.P.P.S. Hea on olla.

Advertisements

Written by Madis Maks

April 8, 2006 at 10:44 pm

Posted in saudi araabia

2 Responses

Subscribe to comments with RSS.

 1. Ma aint niipalju ütleks, et tean sententsi esimest ja viimast sõna, aga sest ei piisa, mõte jääb ikka selgusetuks.
  No eks joomine muutubki kinnisideeks pikapeale:), eriti kui midagi juua pole.

  marit

  April 12, 2006 at 11:43 pm

 2. Let us drink, death is inevitable – laske meil juua, surm tuleb nagunii

  leida

  April 17, 2006 at 5:58 pm


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: